Czy kara jest dobrą metodą wychowawczą?

cry-2764843_960_720zdjęcie: źródło Google

Jakiś czas temu pewien mój znajomy powiedział takie słowa „tam gdzie jest strach, nie ma miejsca na miłość”.

Ten mężczyzna jest ojcem i ma bardzo mądre dziecko. Czasami wspominam Wam o tym dziecku. Tak, to ta mała dziewczynka z którą rodzice dużo rozmawiają i wychowują ją w sposób świadomy. Ich przykład jest dla mnie najlepszym przykładem tego, że nie trzeba znęcać się nad dzieckiem psychicznie aby wychować je na dobrego i mądrego człowieka.

W jakim celu karzemy? Wielu odpowie teraz, aby nauczyć dziecko. No tak! Tylko, czy rozmawiając z nim, nie nauczymy go niczego?

Podajmy przykłady aby zobrazować sytuację: Albo się uspokoisz albo dostaniesz po tyłku! Jak tutaj zaraz nie przyjdziesz to cię do domu nie wpuszczę! Nie uczyłeś się cały rok  to nie licz, że pojedziesz gdzieś na wakacje! Za karę masz zakaz wychodzenia z domu przez tydzień! Za karę nie kupię ci nowego komputera! Zobaczysz, jak powiem ojcu to ci tyłek złoi!

Czy to brzmi wychowawczo? Dla mnie to nic innego, jak szantaż i próba przyporządkowania sobie dziecka poprzez wywołanie w nim strachu.

Owszem! Zaskutkuje (jeśli mówimy o krótkotrwałym efekcie). Tzn. dziecko najprawdopodobniej wróci na czas, odrobi lekcje, pozmywa naczynia po obiedzie. W poczuciu strachu i niższości.

Niewola chłopów pańszczyźnianych już minęła – wybaczcie!

Zanim się oburzycie! Nie chodzi mi o to, żeby dziecko nie miało obowiązków lub aby robiło co chce. Chodzi jedynie o to, żeby dziecko współpracowało z nami świadomie i z ochotą a nie dlatego, że się boi kary.

Dziecku da się wytłumaczyć, uwierzcie mi bo wiem co mówię – da się! Nie trzeba go bić, poniżać, krzyczeć.

Z obserwacji wiem również, że tam gdzie nie ma dialogu a jest wymuszanie posłuszeństwa poprzez strach, wychodzi słabość rodzica. Brak umiejętności rozmowy i cierpliwości.

„Bo mu już sto razy mówiłem!” Domyślam się, że nie sto a trzy, może cztery razy. Po drugie dziecko, któremu właśnie kształtuje się osobowość, charakter i poczucie własnej wartości, nie widząc swoimi dziecięcymi oczami sensu, aby postąpić tak jak ty chcesz, buntuje się. Dlatego zamiast podnosić głos i wygrażać, co go nie spotka za nieposłuszeństwo, postaraj uzbroić się w cierpliwość i pokaż mu dlaczego warto aby odrobił lekcję, pozmywał naczynia, posprzątał pokój.

Czy pokój powinien być czysty bo ty tak chcesz? A może dlatego, że łatwiej jest wszystko odnaleźć, jest przyjemnie w nim przebywać? Do każdego wieku są inne argumenty. Pięciolatkę nie interesuje raczej czyste powietrze, ale może okazać się bardzo przejęta, kiedy uświadomisz jej, że laleczka jak śpi na dywanie obok klocków to jest jej bardzo smutno i na pewno tęskni do koleżanek, które są na półce.

W starej metodzie układania koni, jest taki sposób, który nazywa się łamaniem konia. Polega on na spętaniu konia, przywiązaniu do urządzenia przypominającego karuzelę, biciu konia tak długo aż przestanie on walczyć i podda się. Będzie posłuszny ze strachu. W naturze, czy to u zwierząt czy u ludzi warto wsłuchać się w naturalne instynkty.

Strach jest nam potrzebny. Jednak czy wolisz, żeby dziecko biegło do Ciebie w te pędy, bo wie, że się martwisz, gdyż się spóźnia a nie chce, żeby tak było czy wolisz żeby biegło przerażone, że się spóźniło i dostanie lanie?

On w jednym i w drugim  przypadku odczuwa lęk. Czy jednak posłuszeństwo wywołane strachem to dobra relacja między dzieckiem a rodzicem? Może warto, żeby dziecko słuchało nas, żeby nam sprawić radość. „Posprzątam bo mama się ucieszy” a nie „Posprzątam bo będę miała szlaban”.

Ważne! Aby stworzyć ten rodzaj więzi warto zacząć od początku budować relację z dzieckiem a nie po 10 latach (choć nigdy nie jest za późno na zmiany;))

Wybierając tą pierwszą postawę kształtujesz swoje dziecko na sfrustrowane, uległe i z niskim poczuciem własnej wartości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s