Bądź tatą a nie ojcem

Nie pamiętam nawet, żebym kiedykolwiek powiedziała o moim tacie – ojciec.
Aż mnie to słowo drażni w ucho.
Nie raz się z tatą sprzeczałam, pyskowałam, ale zawsze był to tata.
Niejednokrotnie słyszałam jak moi znajomi w rozmowach mówili „mój ojciec to”,
„byłam z ojcem tu i tam” itp.
Skąd to się bierze? Uważam, że z relacji tata-dziecko, ojciec-dziecko.
Określenie to nie ma (moim zdaniem) wiele wspólnego z szacunkiem). Dziecko może szanować i tatę i ojca. Uważam, że być może szybciej okaże respect ojcu niż tacie. Jednak w relacji tata-dziecko, jest więcej ciepła i bliskości, niż w relacji ojciec-dziecko.

Psychologowie dają dzieciom kartkę i kredki, i każą rysować rodzinę. Na podstawie tego co namalowało, analizują rodzaj relacji w domu.
Sądzę, że to symboliczne słowo wiele mówi o relacji ojca z dzieckiem. Owszem, małe dziecko częściej będzie używało słowa „tato”. Jeśli jednak rodzic nie ma relacji z dzieckiem to z wiekiem zacznie ono zwracać się do niego per Ojciec.

Sądzę również, że wpływ na to jak dziecko odbiera swojego ojca i jaki ma z nim rodzaj relacji ma wpływ nie tylko sam tatuś, ale również mama.
Jeśli matka okazuje dziecku, kiedy jest zła na tatę, uświadamia mu, jak tata jest niedobry, podważa jego autorytet jako ojca, wtedy w małym człowieku kształtuje się pewien rodzaj bariery. Jako, że dziecko jest bardziej solidarne z matką niż z ojcem choć są oczywiście wyjątki.
Z drugiej strony, uważam, że dobry tata, który dba o dziecko i o wspólną relację, którą w dużej mierze daje rozmowa, nie straci w oczach dziecka (pomimo starań matki) jeśli będzie sukcesywnie dbał o tą relację.
Dlatego drogi Tato. Jak nazywa Cię Twoje dziecko?:)

Jak budować relację?
Rozmową i poświęcaniem czasu. Tylko tak, można wybudować silną relację ja Tata, Ty dziecko, nikt za Ciebie tego nie zrobi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s