Paszport dla niemowlaka – co? jak? gdzie?

b792c81b-a9c5-4783-813d-b0f1a1dbd76a.jpegpolski_paszport_9961

Ja i mój Król zdecydowanie zaliczamy się do grona obieżyświatów. Ledwo urodziła się Marcelina a my już myślimy dokąd się udać.
Wstępnie planowaliśmy Egipt na początku roku, jednak odpuściliśmy. Mamy za to już wykupione bilety do Tel Awiwu. Wylatujemy po majówce:)
hurra! Ziemia Święta była moim marzeniem. Będzie to pierwszy wyjazd tak rodzinny, gdyż nie tylko lecę ja, Król i Marcelina, ale również moja mama z siostrą.

Wyrobienie paszportu dla dorosłej osoby nie stanowi żadnej filozofii. Poważna mina na wprost, opłata za paszport, złożyć wniosek i czekać.
Sytuacja wydaje się jednak bardziej skomplikowana, kiedy wchodzi w grę mały bobas. Jak zrobić zdjęcie? Ono ma otwarte usta? Wystarczy, że tatuś sam złoży? Potrzebny akt?
Już Wam odpowiadam, gdyż mamy to już za sobą:)
zdjęcie – jeśli masz jak, zrób je sam. Ja położyłam Marcelinę na białym prześcieradle. Starałam się, żeby nie było na nim zagięć, które będą widoczne na zdjęciu.
Nie używałam dodatkowego oświetlenia, tylko światło dzienne. Stań nad maluchem i staraj się zaciekawić go dźwiękami lub inną formą aktywności aby skupiło się na Tobie.
Twarz powinna zajmować 70% powierzchni zdjęcia. Proponuje zdjęcie zrobić tak by zajmowało 50-60% i w kolejny kroku wykadrować zdjęcie.
Powyżej możecie zobaczyć zdjęcie mojej Marceliny, które zostało zaakceptowane. (Pamiętajcie drukując zdjęcie, że musi zostać wydrukowane na gładkim papierze fotograficznym, gdyż może Wam je odrzucić).
Zdjęcie w formacie 3,5×4,5 bierzemy ze sobą.

Nie przejmujcie się jeśli bobas ma otwarte usta. Rzadko kiedy ma zamknięte:)
Ważne żeby patrzył na wprost. Muszą być otwarte oczy aby było widać tęczówkę.

Jeśli dziecko ma nadany numer ew. PESEL nie musicie brać ze sobą aktu urodzenia.

Ważne! W celu złożenia wniosku należy udać się we dwójkę – Mama+Tata (Jeśli oboje mają prawa rodzicielskie). bobas nie musi być z Wami.

Na miejscu bierzemy pusty wniosek i uzupełniamy.
6CD0261A-4EF1-48BB-AA0D-D971382BEE43

Pamiętajcie, wniosek podpisujemy w obecności urzędnika!!!

Na miejscu zanim staniemy przy okienku, należy złożyć opłatę za wydanie paszportu – 35zł.
Kiedy już mamy wypełniony wniosek, zdjęcie oraz potwierdzenie płatności, możecie śmiało stanąć w okienku aby złożyć wniosek o wydanie paszportu.

Nasz złożony w styczniu w Warszawie, był do obioru tydzień później, choć pamiętajcie, że Urząd ma miesiąc na wydanie dokumentu.

Teraz już pozostaje ruszać na podbój świata!:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s