ile zarabia Niania ?

Pamiętam jak 4 lata temu szukałam pracy w charakterze opiekunki w Warszawie. Dodzwoniłam się do Pana (Taty). Pan był bardzo miły i nawet nie ukrywał, że bardzo mu się podobam (jako kandydatka na nianię) i chętnie umówi się na rozmowę ze mną. Zaczął opowiadać o ich traumatycznych przeżyciach z opiekunkami, spychanie ze schodów, głodzenie dziecka itp. Faktycznie dramat!
Rozmowa przebiegała gładko i miło do czasu aż na pytanie jaka jest proponowana przez nich kwota odpowiedział, że żona powiedziała iż nie po to robiłą kilka fakultetów żeby płacić połowę pensji (była mowa o 2000zł) jakiejś niańce – JAKIEJŚ NIAŃCE??
Mamy tutaj problem złożony. Przede wszystkim brak świadomości, że opiekunka to praca jak każda inna i wynagrodzenie musi co najmniej wystarczyć na godne życie.
Piszę co najmniej, choć tak na prawdę jest to inwestycja we własne dziecko. Ta jakaś tam niańka będzie minimum osiem godzin dziennie zajmować się Twoimi dziećmi. To ona musi je nakarmić, przebrać, biegać za nimi, bierze odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Musi znosić fochy, presje, stres. To ona bierze na siebie nie mały trud. Pomimo tego są osoby, dla których taka osoba jest tylko jakąś tam niańką.
Wynajęcie pokoju w Warszawie to ok 900-1200zł. W tym zawodzie o samodzielnym mieszkaniu nie ma co marzyć. (Nie tylko w tym zawodzie ale w większości, to w końcu Warszawa). Jedzenie ok 600zł, bilet 110zł. Już mamy 1610zł-1910zł.
Fajnie byłoby, gdyby jakaś tam niańka mogła czasami kupić sobie ciuch albo wyjść do kina.
Drogie Panie, jeśli słyszycie takie zdanie, wiejcie!!! Atmosfera i szacunek musi być. W końcu będziesz z tymi ludźmi spędzać sporą cześć swojego czasu.

Wymagania każdej Pani jeśli chodzi o zarobki są inne. Ja napiszę o standardzie Warszawskim.
Minimalna płaca za opiekę nad dzieckiem to 12zł/h. Jeśli szukasz stałego zatrudnienia na dzień dobry ustalcie ile minimum godzin w miesiącu będziesz pracować. Ważne jest aby opiekunka wiedziała „na czym stoi”. Bo może się nagle okazać, że mama ma bardzo elastyczną pracę i w rezultacie wraca o 13.00 a nie o 17.00 jak było wcześniej umówione.
Wszystkie te kwestie ustalcie na początku. Później głupio się odezwać i rodzi się frustracja.
Ustalcie również co z godzinami extra. Bo może okazać się, że mama miała wracać o 17.00, a w rezultacie wraca 19.00.
To musi być ustalone na początku. Oczywiście, jest to zawód w którym trzeba być elastycznym, jednak rodzic wiedząc, że wraca różnie powinien od razu ustalić z nianią, czy to jej odpowiada.
Co z urlopami?
Uważam i nie odstąpię od tej opinii, że urlop po przepracowanym roku musi być płatny. Odpoczynek należy się każdemu.
Bardzo często jest tak, że rodzice często wyjeżdżają, co wtedy? Jeśli Ty jesteś gotów do pracy i wolne nie wynika z Twojej winy, powinieneś/powinnaś mieć zapłacone, sorry!
ok
ile?
2000 zł to minimum minimorum i raczej leci się przez miesiąc na oparach. Skądś to znam.
Na obecną chwilę 2500 zł-3000zł to norma. Za te pieniądze można wyżyć w Warszawie.
Oczywiście są tacy, którzy zarabiają po 4000 zł i więcej. Jednak coś za coś. Zazwyczaj mamy do czynienia ze specyficznymi rodzinami lub specyficznymi warunkami.
Jeśli chce się zarabiać powyżej 2500 zł warto szukać pracy przez Agencję.
Pamiętam jedną z rozmów, na której łącznie byłyśmy we trzy. Ja i dwie inne kandydatki.
Praca od 7.00 do min 18.00, 6 dni w tygodniu za 2500 zł. Dziewczyna, która dopiero przyjechała do Warszawy z mniejszego miasta jakby jej kazali to weszłaby na stół i szczekała byle dostać ta pracę. Dla mnie był to wyzysk. Niecałe 9,47zł za godzinę pracy z dwiema bliźniaczkami, pracującymi na bateriach Duracel.
Po 6 godzinach intensywnego biegania z dzieckiem ma się już dosyć, a co mówić o 11 godzinach dziennie. Jeden dzień w tygodniu na regenerację.
Jeśli masz doświadczenie, podejście i miłą aparycję, masz prawo oczekiwać godnego wynagrodzenia w tej branży.
Pamiętajcie aby wszystko ustalić na samym początku.
I jeszcze jedno. Jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, musisz lubić dzieci!

2 comments

  1. W pełni sie zgadzam. Jak dziś widzę kwoty 1600 za miesiąc to mnie zżyma. Tyle zarabiałam jakieś 10 lat temu.
    Niania to taki sam zawód obecnie jak każdy inny i powinien być płatny jak każdy inny, czyli godziwie. Zwłaszcza, że opieka nad dzieckiem to ogromna odpowiedzialność. Powiem, że większa niż księgowej czy sekretarki, bo niania pracuje z małym, rozwijającym się człowiekiem, który ma pewne wymagania. Rodzice chcieliby by niania robiła i potrafiła wiele, mają duże oczekiwania, ale ze swojej strony często chcą mało dać.
    Tymczasem realizacja oczekiwań powinna byc obustronna, dla dobra wszystkich a przede wszystkim dziecka.
    Ciekawy blog – zostaję u Ciebie na dłużej. 😊

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s